YETEV'e bağlı Yenidoğu Okulları, Palet Okulları ve İrfan Okulları’nda her yıl Bursluluk ve Kabul Sınavı yapılmaktadır. Bu sınav, çoktan seçmeli sorulardan oluşturulan standart deneme sınavlarından çok daha fazlasıdır. Çünkü bu sınavlar PROGEL tarafından titiz bir şekilde hazırlanan içeriğiyle ve Ölçme Değerlendirme ekibinin sonuç analizleriyle öğrencilerin ders kazanımları ve eksikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlar.

Bursluluk ve Kabul Sınavı soruları PROGEL (Program ve Yayın Geliştirme) müdürlüğüne bağlı koordinatörler yönetiminde, YETEV Okulları öğretmenleri tarafından özenle hazırlanır. Soruların kapsamını Milli Eğitim Bakanlığının kazanımları belirler. Sorular özgün ve Ulusal Seçme sınavları sorularına da benzerlik gösterir. Tüm sınav süreçleri Ölçme Değerlendirme Müdürlüğünce yönetilir.

Bursluluk ve Kabul Sınavı erken kayıt dönemi öncesinde yılda bir kere, ilan edilen tarihlerde gerçekleştirilir. Bu sınavlarla öğrencilere sınav başarısına göre kademe sonuna kadar geçerli olacak şekilde farklı oranlarda burs imkanı sağlanır.

Bu yıl, 17 Şubat 2024 tarihinde gerçekleşecek Bursluluk ve Kabul Sınavı için linkimizden kayıt yaptırabilirsiniz.

Bu yıl itibariyle bazı yenilikler uygulamaya konmuştur. Öncelikle 4. sınıfların sınavının adı ve içeriği “Etkinlik Uygulama ve Değerlendirme Sınavı” olarak değiştirilmiştir.

Ayrıca sınavlar tek güne toparlanmış ve her sınıf düzeyinde bir seans açılacak şekilde kontenjanlar açılmıştır. Bu nedenle kontenjanların erken dolması beklenmektedir.

Son olarak bazı kampüs ve sınıfların dolu kontenjanlarında seans açılmamıştır.

YETEV Bünyesinde bulunan Palet Türk Müziği İlkokul’u Yetenek Sınavı ile öğrenci kabul etmektedir.